گوگل پرداخت جریمه ۹۰ میلیون دلاری پرونده مربوط به پلی استور را پذیرفت

گوگل اعلام کرد که برای حل‌و‌فصل کردن یک پرونده قضایی مربوط به پلی استور، جریمه ۹۰ میلیون دلاری پرداخت خواهد کرد. در این پرونده، برخی توسعه‌دهندگان آمریکایی، غول موتور جستجو را به سواستفاده از قدرت خود در بازار برنامه‌های اندرویدی و همچنین دریافت کارمزد ۳۰ درصدی ناعادلانه برای خریدهای درون برنامه‌ای متهم کرده بودند.

غول فناوری توضیح داد توسعه‌دهندگانی آمریکایی که در بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱، هر سال کمتر از ۲ میلیون دلار از طریق استور گوگل پلی درآمد داشته‌اند، واجد شرایط دریافت مبلغ این جریمه خواهند بود. در بیانیه گوگل آمده است:

«اکثریت توسعه‌دهندگان آمریکایی که از طریق گوگل پلی درآمد کسب کرده‌اند، در صورت تمایل واجد شرایط دریافت پول از این صندوق خواهند بود. اگر دادگاه پرداخت جریمه را تایید کند، به توسعه‌دهندگانی که واجد شرایط هستند اطلاع داده می‌شود.»

بر اساس توضیحات شرکت حقوقی Hagens Berman که وکالت شاکیان را در این پرونده برعهده دارد، توسعه‌دهندگان حق دریافت حداقل غرامت ۲۵۰ دلاری را دارند و این میزان برای برخی از حساب‌ها تا بیش از ۲۰۰ هزار دلار نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین این شرکت ادعا کرد که بیش از ۴۸ هزار توسعه‌دهنده آمریکایی واجد شرایط پرداخت توسط گوگل هستند.

شاکیان این پرونده سال ۲۰۲۰ با تنظیم شکایت جدیدی، ادعا کردند که این شرکت در فضای انتشار برنامه‌های اندروید، از طریق برخی قراردادهای ضدرقابتی نوعی انحصار به وجود آورده است. در سند پرونده همچنین به این موضوع اشاره شده که گوگل از توسعه‌دهندگان پلی استور برای فروش برنامه‌ها یا خریدهای درون برنامه‌ای ۳۰ درصد مالیات دریافت می‌کند.

گوگل در پاسخ به این انتقادات در مورد کمیسیون ۳۰ درصدی پلی استور، سال گذشته اعلام کرده بود که کارمزد خود برای توسعه‌دهندگانی که یک میلیون دلار از گوگل پلی درآمد داشته باشند، را تا ۱۵ درصد کاهش می‌دهد. پس از آن نیز هزینه‌های پلی استور را برای برنامه‌های مبتنی بر اشتراک تا ۱۵ درصد و برای برخی دسته‌بندی‌های خاص مانند کتاب‌های الکترونیکی یا سرویس‌های توزیع موسیقی تا ۱۰ درصد کاهش داد.