پردازنده Snapdragon 8 Gen 2 احتمالاً اواخر آبان معرفی می‌شود


کوالکام به‌تازگی تاریخ برگزاری اجلاس اسنپدراگون ۲۰۲۲ را اعلام کرده است. هرسال در این مراسم مهم، نسل جدید پردازنده‌های پرچم‌دار کوالکام معرفی می‌شود.

والکام ماه گذشته Snapdragon 8+ Gen 1 را به‌عنوان نسخه‌ی بهبودیافته‌ی سیستم-روی-چیپ Snapdragon 8 Gen 1 معرفی کرد تا شکاف بین این پردازنده و نسل بعد را پر کند. Snapdragon 8+ Gen 1 از ماه آینده در گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود؛ اما کوالکام از همین‌حالا کار روی نسل بعد پردازنده‌های پرچم‌دار موبایلی خود را آغاز کرده است.

کوالکام به‌تازگی تاریخ برگزاری رویدادی را اعلام کرده است که احتمالاً مربوط به رونمایی پردازنده‌ی Snapdragon 8 Gen 2 است. به‌نوشته‌ی نوت‌بوک‌چک، کوالکام می‌گوید اجلاس اسنپدراگون ۲۰۲۲ از ۱۴ تا ۱۷ نوامبر (۲۳ تا ۲۶ آبان) برگزار می‌شود. کوالکام در این رویداد سالانه معمولاً نسل جدید پردازنده‌های پرچم‌دار خود را معرفی می‌کند.

تاریخ دقیق معرفی Snapdragon 8 Gen 2 مشخص نیست؛ اما شکی نداریم این پردازنده در باز‌ه‌ی سه‌روز‌ه‌ی اجلاس اسنپدراگون معرفی خواهد شد. کوالکام سال گذشته در اولین روز از اجلاس اسنپدراگون پردازنده‌ی Snapdragon 8 Gen 1 را معرفی کرد.

شایعه‌ها می‌گویند کوالکام برای اولین‌بار در تاریخ پردازنده‌های موبایلی، Snapdragon 8 Gen 2 را با چهار نوع هسته‌ی متفاوت تولید می‌کند.

پردازنده‌ی مرکزی این تراشه یک هسته‌ی Cortex X3، دو هسته‌ی Cortex A720، دو هسته‌ی Cortex A710 و سه هسته‌ی Cortex A100 خواهد داشت و این هسته‌ها به‌ترتیب با کدنام Makalu-Elp ،Makalu ،Matterhorn و Klein-R1 نیز شناخته می‌شوند.

به‌گفته‌ی آرم دو هسته‌ی Cortex X3 و Cortex A720 به‌ترتیب قرار است از X1 و A78 تا ۳۰ درصد قوی‌تر باشند. پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۲ کوالکام احتمالاً با لیتوگرافی چهارنانومتری TSMC ساخته می‌شود و از واحد گرافیکی Adreno 740 استفاده می‌‌کند.